Eika Utbytte
Fondet er et aksjefond som hovedsakelig investerer i solide nordiske selskaper. Selskapene kjennetegnes ved at de har forventet kapasitet til å dele overskudd til sine aksjonærer ved utbetaling av utbytte og kjøpe tilbake egne aksjer i selskapet.
Månedsrapport for Eika Utbytte
Eika Utbytte steg med 4,6 % i desember. Siden oppstart i begynnelsen av oktober har fondet for 2026 steget med 7,5 %. For Eika Utbytte er den estimerte totale direkteavkastningen, summen av utbytte og tilbakekjøp av egne aksjer, rundt 6 %. Til sammenligning er den estimerte totale direkteavkastningen for det nordiske aksjemarkedet på rundt 3 %. Målsetningen er at den totale direkteavkastningen i fondet skal være rundt det dobbelte av det nordiske markedet ved å investere i solide selskaper med god inntjening og fornuftig kapitalallokering.
Status
Det globale aksjemarkedet målt med MSCI verdensindeksen i USD steg med 0,8 % i desember. De europeiske aksjemarkedene var sterke i desember, og målt med den tunge europeiske hovedindeksen Euro Stoxx 600 endte måneden opp 2,8 % i euro, mens USA målt ved S&P 500 indeksen var flat i dollar. Europa har vært en betydelig sterkere region for investorer i 2025 enn USA, spesielt for europeiske investorer. For helåret 2025 steg Europa med 20,7 % (Euro Stoxx indekse i EUR). Til sammenligning steg S&P 500 indeksen med 17,9 % i dollar, mens den i euro steg med 3,9 %.
Relativ lav prising av europeiske selskaper sammenlignet med selskaper i USA, lave renter og underliggende stabil vekst i europeiske økonomier har drevet aksjemarkedet i Europa. I tillegg skjer det en strukturell realpolitisk endring i Europa rundt forståelsen av at Europa må bedre sin globale konkurranseposisjon. En felles europeisk forståelse for den geopolitiske og forsvarsmessige risikoen er også sterkt voksende. Konsekvensen av dette er å redusere byråkrati og innføre finanspolitiske stimulanser ved økte offentlig forbruk mot forsvar og infrastruktur. Dette er stimulerende for økonomisk vekst. I takt med at den økonomiske veksten vil fortsette å bedre seg i 2026, og spesielt at takten på den industrielle konjunkturen vil tilta i styrke er vi av den oppfatningen at Europa, og spesielt Norden vil fortsatt være et godt sted å investere i 2026.
Resultater
Den største positive bidragsyteren i Eika Utbytte var Swedbank, som handlet opp 9,5 % i desember målt i norske kroner. Selskapet gir en utbytteavkastning på over 6 % og vi forventer at utbyttet kan øke ytterliggere fremover.
Storebrand handlet opp 9,6 % i desember. Vi traff nylig ledelsen i selskapet, som melder om god vekst innenfor liv- og skadeforsikring. Inntjeningsvekst, kombinert med utbytter og tilbakekjøp, gjør at vi fortsatt vurderer Storebrand som attraktiv.
Nordea handlet opp 6,2 % i desember. Nordea er den nest største posisjonen i fondet og dette kan forsvares på bakgrunn av høy forventet direkteavkastning (utbytter + tilbakekjøp) på rundt 8 %.
Den svakeste bidragsyteren i fondet var smykkeselskapet Pandora. Forventningene til fri kontantstrøm (og utbytter) er redusert etter den raske oppgangen i sølvpriser. Derfor har vi solgt posisjonen i selskapet.
*) Hittil i år i Markedskommentar fra forvalter tilsvarer siste dag i forrige måned.